Czym dla Ciebie jest patriotyzm?
Spytaliśmy młodzież o postrzeganie patriotyzmu oraz jego rozumienie. Uzyskaliśmy 37 odpowiedzi – co myślą o tym młode Polki i młodzi Polacy?

Średnia wieku osób, które wypełniły ankietę to około 16 lat.
Niektóre odpowiedzi do pytania nr 3:
Najczęstszą odpowiedzią była „miłość do ojczyzny”.
– Jest to zespół cech, spośród których wyróżnia się miłość i przywiązanie do ojczyzny. Przede wszystkim poczucie więzi z danym państwem.
– Branie udział w świętach patriotycznych, znanie historii Polski podczas I i II wojny światowej.
– Dbanie o swoją ojczyznę (poprzez z pozoru drobne rzeczy, jak chociażby kupowanie polskich produktów, dbanie o środowisko, w którym żyjemy oraz szacunek
do symboli narodowych i znajomość ich historii/znaczenia). Do tego jeszcze duma ze swojego pochodzenia (oczywiście bez uważania innych za gorsze).
– Patriotyzm może przejawiać się w codziennym życiu. Może to być za sprawa przestrzegania prawa, wypełniania obowiązków obywatelskich, kibicowania sportowcom. Może się przejawiać także w służbie wojskowej, pracy w parlamencie itd.
– Praca na rzecz ojczyzny, na przykład poprzez wybrane z poniższych: zwiększanie poczucia bezpieczeństwa wszystkich Polaków i osób przybywających zza granicy, bez względu na rasę, płeć, orientację, wyznanie; pielęgnowanie polskiej kultury […] bez narzucania jej innym; działania na rzecz państwa (udział w projektach, akcjach charytatywnych); zwracanie uwagi na problemy w państwie […]; przejmowanie się losami Polski.
Niektóre odpowiedzi do pytania nr 5:
– miłość do ojczyzny, poszanowanie symboli narodowych, znajomość historii kraju, posiadanie poczucie przynależności do danego kraju;
– gotowość do poświęceń, człowiek czynu, potrafiący zjednoczyć się z innymi dla dobra ogółu i ojczyzny;
– odwaga, empatia, dobroduszność;
– dbałość o ojczyznę (np. segregacja śmieci), poczucie dumy z sukcesów Polski (np. po wygranym meczu) i z bycia Polakiem;
– tolerancyjność, uczciwość, bezinteresowność;
– szacunek do innych ludzi i wspólnych dóbr, gotowość do pracy/podjęcia działań, by wesprzeć swój kraj;
inne wymienione cechy: gotowość do obrony ojczyzny, sumienność, oddanie ojczyźnie, lojalność, podtrzymywanie tradycji, odpowiedzialność, szacunek do przodków, czczenie bohaterów narodowych, umiejętność postawienia dobra narodu ponad swoje.
Niektóre odpowiedzi do pytania nr 12:
– Patriotą możemy nazwać osobę, która jest oddana swojej ojczyźnie, szanuje i kultywuje ojczyste tradycje, uczestniczy w uroczystościach narodowych itd.
– Osobę, która czuje mocne przywiązanie do kraju i która będzie uważać ojczyznę za wartość.
– […] Kogoś, kto nie wstydzi się bycia Polakiem, może nawet czuje z tego jakąś dumę, i jest gotowy na rzecz Polski pracować. Nie mówi „sytuacja jest zła, wyjeżdżam”, tylko zostaje, by próbować sytuację naprawić. Kto wie, że wywieszenie sobie flagi raz w roku czy założenie biało-czerwonej bluzy nie mają żadnej wartości, jeśli nie rozumiemy, jaka jest ich historia, znaczenie i wartość (i oczywiście zna je wszystkie). […] do patriotyzmu liczy się nawet kupowanie polskich produktów, wspieranie mniejszych i większych lokalnych przedsiębiorstw czy zwykłe dbanie o czyste otoczenie (to w końcu też jest częścią wizerunku). A przede wszystkim kogoś, kto mimo satysfakcji z bycia Polką/Polakiem, nie uważa tego za bycie lepszym od jakiejś innej narodowości, tylko jest otwarty na świat, współpracę i zmiany (również te dotyczące zakorzenionych przekonań/zwyczajów, bo nadmierny konserwatyzm to też nic dobrego).
– Osobę, która chce dla kraju jak najlepiej i spełnia obywatelskie obowiązki.
– Jest to osoba, która działa dla dobra kraju i nie krzywdzi przy tym innych ludzi, dba o to, żeby straszne rzeczy z historii się nie powtórzyły.
Klaudia Kijak
Maja Felerska