(…) Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
(…) Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha, albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską.
Wisława Szymboska – Portret kobiecy
Kobiety w kulturze
Marzec to szczególny miesiąc dla kobiet. Z tej okazji chciałybyśmy przybliżyć Wam motyw kobiety w różnych dziedzinach sztuki na przestrzeni wieków. Pokazać ich siłę, piękno i zabójczy intelekt ujęty przez licznych twórców w obrazach, serialach i filmach. Dodatkowo na końcu czeka na Was miły quiz sprawdzający Waszą wiedzę na temat znanych kobiet.
„Narodziny Wenus” a „Trzy Gracje” – o pięknie kobiety
Od wieków ludzie, a szczególnie kobiety, zadają sobie pytanie „co jest prawdziwym pięknem?”. Czy naprawdę należy katować się spartańskimi treningami
i morderczymi dietami, by móc powiedzieć o sobie „piękność”?
Ideał kobiecego piękna zmienia się wraz z epoką. W antyku cenili sobie symetrię, harmonię, spokój. Odbiciem tych ideałów jest obraz włoskiego malarza renesansowego Sandra Botticellego „Narodziny Wenus”, który przedstawia tytułową boginię w centrum na pierwszym planie. Wszystko na obrazie, od układu postaci po użyte jasne barwy zdaje się kierować naszą uwagę w stronę kobiety. Stoi ona naga, w muszli, skromnie zakrywając dłońmi intymne części ciała. Ułożenie sylwetki w charakterystyczną „s-kę” podkreśla jej kobiece wdzięki. Cienie wyraźnie zaznaczają mięśnie i naturalne krągłości. Obraz emanuje spokojem, delikatnością i oszałamiającym wdziękiem.
Kontrastowym dla takiego przedstawienia piękna będzie obraz barokowy Petera Paula Rubensa „Trzy Gracje”. Nie mają one tak zwiewnych sylwetek jak chociażby przedstawiona wcześniej Wenus. Ich nagie ciała są bardzo kobiece i pełne. Podobnie jak bogini, zwracają na siebie uwagę widza. Rubens postawił jednak na dynamikę i przedstawił Gracje podczas tańca. Aglaja (Promienna), Eufrozyne (Rozumna) i Talia (Kwitnąca) wydają się sobie bardzo bliskie, a ich siostrzane więzi czynią je nawet bardziej atrakcyjne. Ponadto uważam, że ich imiona idealnie oddają aurę obrazu.
Ich kanon piękna zdecydowanie odbiega od tego, do czego przywykliśmy. Mimo to nadal używa się przy nich tego słowa. Czym jest więc prawdziwe piękno jak nie subiektywną imaginacją?
Tak naprawdę, każda z nas jest dziełem sztuki, a piękno ma więcej niż tylko jeden rodzaj. Warto o tym pamiętać na co dzień.
„Gambit królowej” – królowa bije króla
„Gambit królowej” zadebiutował na popularnym serwisie Netflix w październiku ubiegłego roku. Wciągającą fabułą
i niesamowitą grą aktorską zaskarbił sobie miliony fanów w bardzo krótkim czasie. Po kilku miesiącach zainteresowanie tym miniserialem wcale nie zmniejszyło się, a świadczą o tym dwa Złote Globy.
Podczas tych siedmiu odcinków poznajemy historię młodej i wybitnie utalentowanej szachistki, której droga do sukcesu zdecydowanie nie była usłana różami. Beth Harmon swoje zamiłowanie do szachów odkryła w sierocińcu (do którego trafiła w wieku dziewięciu lat) dzięki woźnemu, od którego poznała ich podstawy i z którym rozgrywała regularne partyjki, doskonaląc swoje umiejętności. Dziewczynka weszła w świat zdominowany przez mężczyzn (dla przypomnienia – akcja serialu rozgrywa się w latach 50. XX wieku), którzy nie traktowali młodej rywalki (kobiety!) poważnie. Bohaterka niejednokrotnie wykazała się ogromną siłą charakteru oraz zdolnością analitycznego myślenia, którego nawet starsi wyjadacze mogli jej pozazdrościć. Beth zadziwiła wszystkich, gdy w pierwszym swoim wywiadzie wyjawiła, że do notorycznych sukcesów w konkursach szachowych na początku swojej kariery przyczyniły się tylko lekcje pobierane od woźnego z sierocińca oraz książki na temat tej gry. Dziewczyna nie potrzebowała nauczycieli, specjalistów w tej dziedzinie, jedynie swojej inteligencji i dobrej pamięci.
Z wygrywanych nagród była w stanie zapewnić sobie i swojej opiekunce życie na wysokim poziomie. Była silną, niezależną kobietą, potrafiła obejść się bez mężczyzny u swojego boku. W dodatku młoda geniuszka samotnie zmagała się z bolesnymi wspomnieniami, śmiercią adopcyjnej matki oraz nałogiem, który towarzyszył jej od czasu, gdy jako dziecku w przytułku zaczęto jej podawać środki uspokajające. Beth Harmon bezkompromisowo należy uznać za silną kobietę!
Wonder Woman i Hermiona Granger – połączenie siły charakteru i siły magii
A teraz weźmy pod lupę dwie superbohaterki, będące ucieleśnieniem kobiecej siły i woli walki. Oczywiście chodzi o Dianę Prince, znaną bardziej pod pseudonimem Wonder Woman, oraz Hermionę Granger.
Diana jest jedyną żeńską postacią z komiksów z Uniwersum DC. Młoda kobieta pochodząca z amazońskiej wyspy przełamała mit o świecie superbohaterów opanowanym przez mężczyzn, wykazując się ogromną odwagą w obliczu wojny oraz chęcią uratowania ludzkości przed bogiem wojny, Aresem. Nie poddała się trudnościom, zaryzykowała życie w walce z bratem, rezygnując z sielanki (jeśli tak można nazwać styl życia prowadzony przez Amazonki), w której się wychowywała. Wierzyła wtedy, kiedy wszyscy inni stracili wiarę i, przede wszystkim, kochała (uczuciem darzyła nie jednego człowieka, a wszystkich). Nieraz ratowała swoich przyjaciół z opresji, dając pokaz swoich zdolności wyćwiczonych na wyspie. Diana potrafiła również przebaczyć (co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe) oraz żyć dalej i nieść pomoc osobom jej potrzebującej.
Natomiast Hermiona Granger to postać z ponadczasowej serii filmów na podstawie książek autorstwa J.K. Rowling o Harrym Potterze. Młoda dziewczyna pomimo wyróżniającej ją inteligencji trafiła do Gryffindoru (domu, do którego trafiały osoby odważne i lojalne) wcale nie bez powodu, o czym widzowie niejednokrotnie się przekonali. W wielu sytuacjach zachowała zimną krew w obecności zagrożenia i wymyślała wyjścia z tych niebezpiecznych sytuacji, wybawiając swoich przyjaciół. Bohaterka zawsze odstawała od reszty, odznaczając się wiedzą i umiejętnościami przewyższającymi jej wiek. Tylko i wyłącznie dzięki nim zawdzięczała ona swoje osiągnięcia w przyszłości. Należy też zwrócić uwagę na to, że Hermiona pochodziła z mugolskiej rodziny, przez co była narażona na dyskryminację w szkole ze strony fanatyków idei czystości krwi, z którą jednak sobie doskonale poradziła.
Obie bohaterki, Diana i Hermiona, są doskonałym obrazem siły kobiety, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej.
Quiz – znane kobiety:
- Kto gra fikcyjną postać Hermiony w filmie pt. „Harry Potter’’?
- Morgan York
- Emma Watson
- Angelina Jolie
- Wybitna uczona, fizyczka i chemiczka, odkryła polon i rad. Dwa razy otrzymała nagrodę Nobla.
- Irena Sendlerowa
- Maria Skłodowska-Curie
- Emilia Plater
- „I wołają mnie
I wołają mnie
Te wspomnienia w mojej głowie nie przestają tańczyć’’
Kto jest autorem tej piosenki?
- Sylwia Grzeszczak
- Sanah
- Maria Sadowska
- Polska poetka i publicystka, reagowała pismo dla kobiet pt. „Świt’’.
- Maria Konopnicka
- Izabella Skorupko
- Wisława Szymborska
- Aktorka grająca Isabel Pulman w filmie pt. „Cudowny chłopak’’
- Jennifer Aniston
- Julia Roberts
- Cameron Diaz
- „Małgośka mówią mi
On nie wart jednej łzy’’
Kto jest twórcą tej piosenki?
- Alicja Majewska
- Maryla Rodowicz
- Urszula Dudziak
- Jak nazywa się pielęgniarka- działaczka społeczna, która w czasie II wojny światowej była członkiem Rady Pomocy Żydom?
- Wanda Traczyk
- Elżbieta Zawacka
- Irena Sendlerowa
- „Nic dwa razy się nie zdarza
i nie zdarzy. Z tej przyczyny
zrodziliśmy się bez wprawy
i pomrzemy bez rutyny’’
Autorem tego wiersza jest:
- Halina Poświatowska
- Agnieszka Osiecka
- Wisława Szymborska
- „Kiedyś byłam różą dla twojego serca
Kiedyś byłam różą twoją‘’
Kto to śpiewał?
- Kayah
- Zdzisława Sośnicka
- Edyta Bartosiewicz
- Walczyła w powstaniu listopadowym, na wieść o wybuchu ścięła włosy i w męskim stroju utworzyła kilkusetosobowy oddział.
- Maria Wittek
- Emilia Plater
- Danuta Siedzikówna
Rozwiązania ukażą się w następnym wydaniu InoKultury.
Życzymy wszystkim Paniom wiele przyjemności i miłości, ponadto sił na każdy dzień pełen trudu oraz traktowania z szacunkiem, na który niewątpliwie zasługują.
Marta Furmaniak
Izabela Konwerska
Marysia Mikołajczak