Sylwester 2020
Sylwester zbliża się wielkimi krokami, chociaż mamy świadomość tego, że będzie inny niż zwykle. Dla wielu z nas dzień ten kojarzy się z wielkimi przygotowaniami
i szaloną zabawą do rana. Skoro uważamy ten dzień za tak ważny w ciągu roku, to przenieśmy się choć na chwilę do początków tego święta.
Trochę o genezie
Sylwester wywodzi się z języka łacińskiego, w którym to imię Silvestris – oznaczało dzikiego człowieka żyjącego w lesie. Historia tego święta sięga starożytności.
W starożytnej Babilonii i Mezopotamii nowy rok nadchodził w momencie przesilenia wiosennego. Towarzyszyło mu święto Akitu, kiedy to wszystko dookoła budziło się do życia. Początkowo święto Akitu miało być przeznaczone dla rolników, lecz później osiągnęło rangę święta narodowego, którego obchody trwały prawie dwa tygodnie. W ich trakcie odmawiano modlitwy, składano ofiary, dokonywano wróżb, które miały na celu przepowiedzieć los kraju w najbliższym roku.
Natomiast w starożytnym Egipcie obchody nowego roku rozpoczynały się we wrześniu i trwały niekiedy aż miesiąc (też bym tak chciała…). Zależało to oczywiście od wylewu Nilu, który zapewniał dobrobyt dzięki nawadnianiu pół uprawnych i pozyskiwaniu roślin. Z kolei starożytni Rzymianie świętowali początek nowego roku
1 marca, kiedy rozpoczynał się nowy rok urzędowy, jednakże w 153 r p.n.e początek kadencji konsulów przypadł na 1 stycznia i od tej pory przyjęło się w całym Imperium ten dzień za rozpoczęcie nowego roku.
Europejczycy i Sylwester w XXI wieku
Hiszpanie świętują podobnie do nas – spędzają ten czas w gronie rodziny i przyjaciół, towarzyszą im śpiew, tańce do białego rana. Ciekawe jest to, że w Hiszpanii Sylwester kojarzy się z licznymi przesądami. Dla przykładu, jedzenie 12 winogron za każdym uderzeniem zegara ma przynieść szczęście na cały rok. Przed wypiciem szampana, według Hiszpanów, należy wrzucić do kieliszka przedmiot wykonany ze złota np. pierścionek i nie wyjmować go aż do wypicia zawartości. Zakochany Hiszpan wrzuca pierścionek do kieliszka ukochanej, ponieważ ma to zagwarantować odwzajemnienie uczucia (nie wiem czy w czasach pandemii, to dobry pomysł…).
A co ciekawego dzieje się w Islandii?
Islandczycy wierzą, że aby Nowy Rok był pomyślny, muszą spalić kłopoty – dlatego też na ulicach miast rozpalane są ogniska, a po ulicach chodzą ludzie przebrani za elfy i trolle.
Sylwester na naszym podwórku
W Polsce zgodnie z tradycją po północy najstarszy członek rodziny otwiera wszystkie okna, aby zaprosić Nowy Rok do domu. Istotnym zwyczajem zwiastującym udany nadchodzący rok jest uregulowanie wszystkich rachunków i spłacenie długów, co ma zapewnić stabilizację finansową. Znaczna część ludzi przed „wkroczeniem” w Nowy Rok postanawia wdrożyć w życie pewne zmiany, które mają na celu przynieść same korzyści.
31 grudnia 2020 roku będzie różnił się sposobem świętowania. Nie znaczy to jednak, że nie można spędzić tego dnia radośnie. Bawmy się! W naszym mieście zorganizowany zostanie koncert online. Prezydent Miasta Inowrocławia i Kujawskie Centrum Kultury zapraszają na Koncert Sylwestrowy #Inowrocław Razem na kanał YouTube. Impreza rozpocznie się o 22.30, a śpiewać dla nas będą: Patrycja Markowska, Małgorzata Ostrowska, Grzegorz Kupczyk, Zuza Jabłońska
i Andrzej Krzywy. Będzie szałowo!
Marysia Mikołajczak